Opony samochodowe i ich rodzaje

Ogumienie samochodowe odgrywa istotną rolę w pojazdach mechanicznych. To dzięki oponom zapewniana jest właściwa przyczepność, a także stabilność jazdy. Na rynku można znaleźć wiele typów opon dzielonych na różne kategorie pod względem okresu użytkowania czy też zastosowanego materiału.

Pixabay/Autor: geraldoswald62

Najpopularniejsze kategorie opon na polskim rynku

Fachowcy oferujący mobilny serwis ogumienia we Wrocławiu oraz sprzedawcy najczęściej stosują następujący podział ogumienia:

  • letnie – takie opony są przeznaczone do użytkowania w cieplejszych okresach roku, gdy temperatura otoczenia jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza,
  • zimowe – ze względu na charakterystyczny typ bieżnika i skład mieszanki gumowej, takie opony gwarantują doskonałą przyczepność i stabilność jazdy oraz trwałość w okresie zimowym (temperatury poniżej 7 stopni Celsjusza),
  • ogumienie całoroczne – charakteryzuje się bardziej uniwersalną mieszanką i konstrukcją bieżnika. Jest to opcja dla osób preferujących umiarkowany styl jazdy, które nie chcą co sezon zmieniać opon,
  • terenowe – takie ogumienie charakteryzuje się agresywną rzeźbą bieżnika, który wgryza się w podłoże zapewniając odpowiednią przyczepność na drogach szutrowych czy też odprowadzanie wody i błota spod powierzchni styku opony z drogą,
  • wyścigowe – takie opony są przeznaczone do sportów motorowych. Ich cechą charakterystyczną jest miękka mieszanka gwarantująca właściwe osiągi i odpowiednią przyczepność.

Czym kierować się przy wyborze opon samochodowych?

Kupując opony samochodowe, należy mieć na uwadze to jaki preferujemy styl jazdy oraz w jakich warunkach będziemy najczęściej używać ogumienia. 

Nie należy też zapominać o rozmiarze, który powinien być dopasowany do danego pojazdu oraz posiadanych felg. To dlatego konieczne jest zapoznanie się z indeksem nośności i prędkości opony. Wskaźniki te mówią kolejno o maksymalnej masie, jaką udźwignie opona oraz o maksymalnej prędkości do jakiej ogumienie jest przystosowane.

Godne uwagi są też parametry dotyczące wskaźnika hałasu, a także zużycia. Jest to istotne ze względów ekonomicznych (trwałe opony charakteryzują się dłuższą żywotnością) oraz komfortowych (mniejszy hałas zwiększa wygodę i przyjemność z jazdy).