Co warto wiedzieć na temat opon Run Flat?

Istnieje wiele typów ogumienia samochodowego. Do bardzo popularnych zaliczają się opony Run Flat. Te elementy wyposażenia umożliwiają dalszą jazdę ze znaczną prędkością po przebiciu. Nie są one narażone na wystrzał i dzięki nim można zapomnieć o konieczności posiadania koła zapasowego. Nic więc dziwnego, że ze względu na te zalety wiele osób sięga po takie opony.

Opony Run Flat zostały wprowadzone do ofert wielu firm zajmujących się produkcją ogumienia ze względu na rosnące zapotrzebowanie na ogumienie, które umożliwia dalszą jazdę nawet po utracie ciśnienia w wyniku przebicia. Pierwsze opony tego rodzaju powstały w 1987 roku, a za ich wytworzenie odpowiedzialna jest firma Bridgestone.

Działanie opon typu Run Flat

W dzisiejszych czasach opony Run Flat charakteryzują się solidną konstrukcją polegającą na wzmocnieniu ścian bocznych. Dzięki temu opona utrzymuje ciężar auta nawet po utracie ciśnienia i umożliwia jazdę z prędkością do 80 km/h.

Najważniejsze zalety opon typu Run Flat

Można śmiało stwierdzić, że opony Run Flat są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nawet w przypadku przebicia opony można dojechać do serwisu lub do domu bez konieczności wymiany ogumienia na trasie. Technologia jest na tyle dopracowana, że kierowca nawet nie poczuje momentu złapania gumy. Często jedynym sygnałem jest informacja w postaci kontrolki na desce rozdzielczej. Solidna konstrukcja zapewnia takim oponom dużą odporność na przebicie, a nawet szybka utrata ciśnienia nie wpływa negatywnie na kontrolę nad pojazdem. Rozwiązanie to jest więc o wiele bezpieczniejsze w porównaniu z tradycyjnymi oponami.

Co jeszcze warto wiedzieć o oponach Run Flat?

Ze względu na liczne zalety, wielu właścicieli decyduje się na montaż opon Run Flat w swoich pojazdach. Co prawda konstrukcja taka dotyczy zwykle opon o niskim profilu i dużej szerokości, a ich koszt jest o około 40% wyższy w porównaniu z tradycyjnymi oponami. Pomimo to nie warto oszczędzać na swoim bezpieczeństwie i komfortowej jeździe. Dodatkowo ogumienie takie po pokonaniu około 80 km bez powietrza nadaje się do wyrzucenia. Czasami wymagane jest zastosowanie specjalnej obręczy chroniącej przed zsuwaniem się koła. Sama wymiana takich opon wiąże się z koniecznością korzystania ze specjalistycznego sprzętu dostępnego w najlepszych warsztatach.

Innymi słowy technologia Run Flat wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale nie powinno to nikogo dziwić. Mimo to warto zainwestować w takie rozwiązanie, aby uniknąć przykrych oraz tragicznych w skutkach niespodzianek na drodze.